57th Annual TSU Relays – 3/21/2008 to 3/22/2008
Texas Southern University
Women 100 Meter Dash University Preliminaries
1, 2106 Walwyn, Desarie, Rice, 11.85q, w:-1.0. 2, 2348 Westbrook, Kierra,
Texas Southern, 12.09q, w:-1.8. 2, 2099 Reece, Shakera, Rice, 12.09q, w:-1.8.
4, 922 Newbold, Javonda, Grambling, 12.18q, w:-0.2. 5, 1772 Prentiss,
Courtney, Jackson State, 12.22q, w:-1.7. 6, 2027 Johnson, Shonteria, Prairie
View, 12.35q, w:-0.2.
Men 100 Meter Dash University
1, 2122 Turner, Jonathon, Rice, 10.87q, w:-0.7. 2, 1975 Taylor, Clement, Paul
Quinn, 11.06q, w:+0.0. 3, 2456 Johnson, Randy, Neosho County CC, 11.08q,
w:-3.1. 4, 25 Hackworth, Jonathan, Alcorn State, 11.12q, w:-0.2. 5, 2353
Goldsmith, Philip, Texas Southern, 11.14q, w:-0.2. 6, 2204 Ingraham, Oswald,
Southwest Christ, 11.15q, w:-0.2.
Women 400 Meter Dash University
1, 1761 Clay, Tayari, Jackson State, 55.42q. 2, 437 Laurencin, Indira, Coppin
State, 56.05q. 3, 2366 Brown, Vanessa, Texas-Pan Americ, 57.25q. 4, 2017
Alexander, LaQuita, Prairie View, 57.39q. 5, 2370 Martin, Ashlon, Texas-Pan
Americ, 57.76q. 6, 1763 Dorsey, Taji, Jackson State, 57.97q.
Men 400 Meter Dash University
1, 1798 Walton, Debodrick, Jackson State, 48.13q. 2, 2117 Heard, Bubba, Rice,
48.28q. 3, 2066 Okoro, Jason, Prairie View, 48.34q. 4, 1794 Senegal, Allen,
Jackson State, 48.66q. 5, 1783 Irby, Courtney, Jackson State, 48.81q. 6, 2041
Anderson, Daniel, Prairie View, 48.88q.
Women 3000 Meter Run University Finals
1, 1005 Houser, Meghan, Harvard, 10:36.37. 2, 125 Chumo, Jackline,
Arkansas-Pine Bl, 10:59.79. 3, 128 Padilla, Theresa, Arkansas-Pine Bl,
11:01.38. 4, 1774 Redman, Jennifer, Jackson State, 11:12.92. 5, 2164 Valencia,
Elsa, Southern, 12:26.34.
Men 3000 Meter Run University
1, 1955 Figueroa, Sesar, On the Run, 8:36.08. 2, 2541 Wade, Sean, unattached,
8:37.24. 3, 2121 Trejo, Michael, Rice, 8:44.50. 4, 1119 Martinez, Daniel,
unattached, 8:44.63. 5, 1027 Hafer, Ryan, Harvard, 8:49.97. 6, 936 Chepkwony,
Abdi, Grambling, 9:31.79.
Women 5000 Meter Run University
1, 1932 Laskowske, Amy, Minnesota, 17:20.79. 2, 1930 Howery, Katie, Minnesota,
17:50.17. 3, 1949 Van Ness, Mallory, Minnesota, 17:56.79. 4, 995 Bourne,
Sarah, Harvard, 18:17.90. 5, 1925 DePrenger-Gottfired, Ariella, Minnesota,
18:19.97. 6, 1921 Ashford, Danielle, Minnesota, 18:26.24.
Men 5000 Meter Run University
1, 1116 Lejeune, Johnathan, Houston Baptist, 16:09.54. 2, 936 Chepkwony, Abdi,
Grambling, 16:14.23. 3, 2 Ruiz, Juan, Aggie Track Club, 16:16.57. 4, 1084
Keller, Antony, Houston, 16:35.65. 5, 1785 Jones, Jamal, Jackson State,
16:45.58. 6, 951 Ramos, Brian, Grambling, 17:34.29.
Women 100 Meter Hurdles University Preliminaries
1, 2088 Gibbs, Alex, Rice, 14.59q, w:-1.1. 2, 1943 Solberg, Dawn, Minnesota,
14.70q, w:-2.5. 3, 1003 Flahive, Shannon, Harvard, 14.71q, w:-2.5. 4, 1018
Wilson, Dara, Harvard, 14.83q, w:-1.1. 5, 1777 Williams, Toniece, Jackson
State, 14.83q, w:-0.7. 6, 1765 Hamlett, Marlisa, Jackson State, 14.92q,
w:-1.1.
Men 110 Meter Hurdles University
1, 26 Hughes, Nathaniel, Alcorn State, 14.63q, w:-0.8. 2, 2054 Epting, Darian,
Prairie View, 14.66q, w:-0.4. 3, 2064 Mitchell, Jason, Prairie View, 14.73q,
w:-2.1. 4, 1795 Smith, Wilbert, Jackson State, 14.75q, w:-0.8. 5, 2111
Anderson, Gary, Rice, 14.82q, w:-0.4. 6, 946 Joseph, Edmund, Grambling,
14.85q, w:-0.8.
Women 400 Meter Hurdles University
1, 1935 Obi, Ekene, Minnesota, 1:01.71q. 2, 2086 Ewing, Chandra, Rice,
1:02.29q. 3, 1765 Hamlett, Marlisa, Jackson State, 1:02.84q. 4, 1777 Williams,
Toniece, Jackson State, 1:03.66q. 5, 2332 Flaggs, Darolyn, Texas Southern,
1:04.35q. 6, 1766 Hill, Tanieka, Jackson State, 1:04.41q.
Men 400 Meter Hurdles University
1, 2064 Mitchell, Jason, Prairie View, 52.60q. 2, 31 Reyer, Lino, Alcorn
State, 52.85q. 3, 26 Hughes, Nathaniel, Alcorn State, 52.86q. 4, 2054 Epting,
Darian, Prairie View, 53.63q. 5, 1789 Lowe, Desmond, Jackson State, 54.26q. 6,
1078 Cloud, Darryl, Houston, 54.62q.
Women 4×800 Meter Relay University Finals
1, Houston ‘A’ (Harper, Jennifer SR, Anderson, Jennifer SR, Guinn, Adriane SR,
Hallal, Oumama SR), 9:04.84. 2, Minnesota ‘A’ (Duwell, Megan SO, Swanson,
Brittni SO, Albertson-Junkans, Ladia JR, Bootsma, Clarissa SO), 9:11.18. 3,
Grambling ‘A’ (Orido, Electine SO, Golson, Marissa SO, Parker, Recqual SO,
Vinson, Christina FR), 9:40.83. 4, Alcorn State ‘A’ (Evans, Jasmine FR,
Hamilton, Alka FR, Hardeman, Shaunte FR, Peavie, Leslie FR), 10:13.99.
Men 4×800 Meter Relay University
1, Prairie View ‘A’ (Thomas, Alonzo JR, Cruse, David JR, Dejean, Roland SO,
Hicks, Brandon JR), 7:58.17. 2, Grambling ‘A’ (James, Mickell FR, Bundy, Matu
FR, Irvin, Paul SO, Bland, Jeremiah FR), 7:59.44. 3, Alcorn State ‘A’ (Carter,
Kentwon FR, Smith, Je’Kel 2, Kyler, Wilkins FR, Ruffin, Christohper FR),
8:21.06.
Women 1600 Sprint Medley University
1, Houston ‘A’ (Adigun, Seun JR, Floyd, Kalyn FR, Cross, Candyce FR, Harper,
Jennifer SR), 4:04.37. 2, Grambling ‘A’ (Newbold, Javonda FR, Pavin, Ilana FR,
Vaughn, Ashley JR, Golson, Marissa SO), 4:05.90. 3, Southern ‘A’ (Greene,
Jessica SR, Joseph, Kenisha JR, Walker, Paula JR, Collins, Precious JR),
4:06.32. 4, Coppin State ‘A’ (Sanders, Neicy JR, Hall, Deondrea SO, Laurencin,
Indira SO, Koonce, Paris FR), 4:19.75. 5, Houston Baptist ‘A’ (Dickerson, Toni
JR, Ashford, Omni FR, Anuolam, Jane JR, Fisher, Sarah JR), 4:23.02. 6, Alcorn
State ‘A’ (Peavie, Leslie FR, Evans, Jasmine FR, White, Sherita SR, Mitchell,
Kristie SO), 4:26.99.
Men 1600 Sprint Medley University
1, Grambling ‘A’ (Waller, Deangelo FR, Lavalais, Darius FR, Robinson,
Jacquecar SO, Bundy, Matu FR), 3:25.96. 2, Jackson State ‘A’ (Ray, Derrick SR,
Vance, Justin SO, Walton, Debodrick , Irby, Courtney SR), 3:27.53. 3, Southern
‘A’ (Mohammed, Rashad FR, Combs, Joshua JR, Citizen, Leon JR, Watson,
Kristopher SR), 3:27.72. 4, Houston ‘A’ (Davis, Justin SO, Milton, Dominique
SR, LaCour, Carey SR, Perez, Jason SO), 3:31.66. 5, Southern ‘B’ (Ambeau,
Joubert SR, Lee, Marcus SO, Davis, Jordan JR, Green, KeDric JR), 3:31.83. 6,
Wiley ‘A’ (Burney, Tristen FR, Clinkscales, Eric FR, Groce, Shaun SO, Starks,
LaBaron SR), 3:34.39.
Women Distance Medley University
1, Minnesota ‘A’ (Albertson-Junkans, Ladia JR, Duwell, Megan SO, Obi, Ekene
SO, Engstrom, Christina FR), 12:05.79. 2, Harvard ‘A’ (May, Hilary FR, Lee,
Thea FR, MacGregor, Meredith FR, Ives, Eliza FR), 12:20.26. 3, Houston ‘A’
(Hannemann, Erica SO, Anderson, Jennifer SR, Guinn, Adriane SR, Hallal, Oumama
SR), 12:30.68. 4, Grambling ‘A’ (Anderson, Sha’tina SR, Brass, Brianne SO,
Vinson, Christina FR, Orido, Electine SO), 13:11.39.
Men Distance Medley University
1, Harvard ‘A’ (Cannavo, Vito SO, Hill, Brian FR, Kenney, Robert SO, Lu, Haibo
SR), 10:22.14. 2, Prairie View ‘A’ (Brown, Ashton SR, Mitchell, Jason SR,
Dejean, Roland SO, Thomas, Alonzo JR), 10:27.96. 3, Grambling ‘A’ (Blanton,
Dion JR, Hill, Jordan SO, Bland, Jeremiah FR, Irvin, Paul SO), 10:54.17. 4,
Alcorn State ‘A’ (Smith, Je’Kel 2, Webb, Tyshaun FR, Carter, Kentwon FR,
Ruffin, Christohper FR), 11:16.40.
Women High Jump University
1, 2486 Olausson, Ifoma, Carl Lewis Athle, 1.80m, (5-10.75). 2, 998
Christensen, Becky, Harvard, 1.75m, (5-08.75). 3, 2090 Hamilton, Eunique,
Rice, 1.72m, (5-07.75). 4, 2401 Micheal, Marie, UNAT-College of, 1.67m,
(5-05.75). 5, 914 Burton, Dara, Grambling, J1.67m, (5-05.75). 6, 1926 Devine,
Natalie, Minnesota, 1.62m, (5-03.75).
Women Pole Vault University
1, 1941 Smith, Andrea, Minnesota, 3.85m, (12-07.50). 2, 1933 Massey, Laura,
Minnesota, 3.70m, (12-01.50). 3, 994 Blattler, Clara, Harvard, 3.55m,
(11-07.75). 3, 1944 Sonnenberg, Samantha, Minnesota, 3.55m, (11-07.75). 5,
1934 Nord, Ashley, Minnesota, 3.40m, (11-01.75). 6, 1770 Netters, Equonda,
Jackson State, 2.95m, (9-08).
Men Pole Vault University
1, 1025 Gil, Sean, Harvard, 4.60m, (15-01). 2, 2181 Jenkins, Jovanni,
Southern, 4.45m, (14-07.25). 3, 2350 Byrd, Antarr, Texas Southern, 3.10m,
(10-02).
Women Long Jump University
1, 2416 Jimoh, Funmi, Unattached, 6.41m, w:-0.5 (21-00.50). 2, 2419 Sesay,
Ola, Unattached, 6.24m, w:-0.2 (20-05.75). 3, 2410 Falaiye, Alice, Unattached,
6.00m, w:-1.1 (19-08.25). 4, 2400 Freeman, Monique, UNAT-College of, 5.80m,
w:-1.2 (19-00.50). 5, 1931 Kingsley, Christin, Minnesota, 5.71m, w:-1.4
(18-09). 6, 2082 Carmon, Lacee, Rice, 5.61m, w:-1.0 (18-05).
Men Long Jump University
1, 2506 Gillis, Chris, CLA, 7.71m, w:-0.9 (25-03.50). 2, 2485 Smith, Tyrone,
Carl Lewis Athle, 7.45m, w:-2.3 (24-05.50). 3, 2454 Winbush, Brandon,
Unattached, 7.20m, w:-1.9 (23-07.50). 4, 2352 Davis, Kendle, Texas Southern,
7.03m, w:-1.3 (23-00.75). 5, 955 Waller, Deangelo, Grambling, 6.84m, w:-2.1
(22-05.25). 6, 2363 Roquemore, Richard, Texas Southern, 6.81m, w:-1.7
(22-04.25).
Women Discus Throw University
1, 1938 Podominick, Liz, Minnesota, 50.31m, (165-01). 2, 2365 Okolie, Ozioma,
Texas Tech, 47.56m, (156-00). 3, 1947 Studt, Hannah, Minnesota, 47.52m,
(155-11). 4, 1942 Solberg, Amanda, Minnesota, 45.34m, (148-09). 5, 2157
Dorsey, Valencia, Southern, 41.65m, (136-08). 6, 2091 Hinson, Ulrika, Rice,
40.00m, (131-03).
Women Hammer Throw University
1, 2365 Okolie, Ozioma, Texas Tech, 59.35m, (194-09). 2, 2408 Alabi, Lliz,
Unattached, 58.04m, (190-05). 3, 1942 Solberg, Amanda, Minnesota, 45.60m,
(149-07). 4, 996 Boyle, Maureen, Harvard, 44.97m, (147-06). 5, 1940 Schmidt,
Kari, Minnesota, 44.30m, (145-04). 6, 2085 Dollinger, Katie, Rice, 43.35m,
(142-03).
Men Hammer Throw University
1, 1023 Clayman, Eric, Harvard, 52.06m, (170-10). 2, 1030 Irani, Neville,
Harvard, 51.31m, (168-04). 3, 2046 Carter, Marcus, Prairie View, 47.97m,
(157-04). 4, 2112 Baker, Clay, Rice, 47.37m, (155-05). 5, 2053 Durham,
Bradley, Prairie View, 44.03m, (144-05). 6, 939 Gerard, Jr., Kenneth,
Grambling, 41.65m, (136-08).
Women Javelin Throw University
1, 1939 Radocaj, Ruby, Minnesota, 49.05m, (160-11). 2, 1004 Fronk, Jessica,
Harvard, 44.49m, (145-11). 3, 1942 Solberg, Amanda, Minnesota, 39.05m,
(128-01). 4, 908 Afloari, Alexandra, Grambling, 37.93m, (124-05). 5, 1940
Schmidt, Kari, Minnesota, 35.79m, (117-05). 6, 1003 Flahive, Shannon, Harvard,
35.07m, (115-01).
Men Javelin Throw University
1, 934 Brown, Terrance, Grambling, 55.77m, (183-00). 2, 1711 Kosecki, Matt,
Humble, 53.64m, (176-00). 3, 949 Lynch, Gionreicho, Grambling, 49.39m,
(162-00). 4, 1033 Lewis, Brodie, Harvard, 48.53m, (159-03). 5, 1780 Burnett,
Dedrick, Jackson State, 45.59m, (149-07). 6, 2077 Williams, Justin, Prairie
View, 39.82m, (130-08).
Men Shot Put University
1, 2447 Seadel, Luke, Unattached, 16.92m, (55-06.25). 2, 2112 Baker, Clay,
Rice, 15.69m, (51-05.75). 3, 2068 Piggee, Johnny, Prairie View, 15.49m,
(50-10). 4, 1124 Rodriguez, Trey, Houston Baptist, 15.45m, (50-08.25). 5, 2119
Meyer, William, Rice, 14.73m, (48-04). 6, 1035 Obrecht, Alexander, Harvard,
14.57m, (47-09.75).
Girls 100 Meter Dash High School Preliminaries
1, 348 Alexander, Erica, Clear Brook High, 11.88q, w:-2.2. 2, 1648 Duncan,
Dominique, Houston Wheatley, 11.88q, w:-1.1. 3, 710 Hill, Franchelle, Fort
Bend Highto, 12.08q, w:-1.4. 4, 842 Sims, Jazzmin, Galena Park Nort, 12.21q,
w:0.2. 5, 1901 Hill, Teegan, Lancaster, 12.24q, w:-1.5. 6, 773 Ehiemua,
Shahira, Fort Bend Marsha, 12.32q, w:-1.8.
Boys 100 Meter Dash High School
1, 723 Davis, Cleon, Fort Bend Highto, 10.90q, w:-0.5. 2, 622 Harris, Josh,
Duncanville, 10.92q, w:-1.9. 3, 972 Greene, Undwuan, Hamilton, 10.97q, w:-1.6.
4, 1171 Lipscomb, Hason, Houston Cypress, 10.97q, w:-0.5. 5, 744 Sweeney,
Isaiah, Fort Bend Highto, 10.99q, w:-2.3. 6, 891 Williams, Alex, Garland,
11.04q, w:-1.5.
Girls 400 Meter Dash High School
1, 2406 Sims, Tiara, unattached, 55.19q. 2, 779 Thomas, Briyanni, Fort Bend
Marsha, 55.83q. 3, 2149 Flemings, Donique’, Saginaw, 56.14q. 4, 1355 Mayungbe,
Blessing, Houston Lamar, 56.53q. 5, 82 Odeh, Lambreche, Alief Hastings,
57.07q. 6, 844 Washington, April, Galena Park Nort, 57.23q.
Boys 400 Meter Dash High School
1, 1911 Kelley, Doug, Leander, 48.86q. 2, 1291 Preble, Michael, Houston Jersey
V, 49.08q. 3, 1381 Nollsch, Travis, Houston Langham, 49.11q. 4, 804 Collins,
Arte’, Fort Bend Willow, 49.24q. 5, 302 McCardell, Shane, Beaumont West Br,
49.84q. 6, 305 Williams, Michael, Beaumont West Br, 49.87q.
Girls 1600 Meter Run High School
1, 2546 Peters, Nicole, Houston Langham, 5:19.77q. 2, 2228 Sanders, Faith,
Spring, 5:24.63q. 3, 225 Isaac, Deshelle, Baytown Sterling, 5:27.66q. 4, 1142
Blanco, Julie, Houston Clear La, 5:29.03q. 5, 1347 Fowler, Halsey, Houston
Lamar, 5:29.28q. 6, 1144 Haggard, Courtney, Houston Clear La, 5:32.03q.
Boys 1600 Meter Run High School
1, 1376 Rodriguez, Albert, Houston Lamar, 4:30.52q. 2, 1886 Bussing, Austin,
Katy Taylor, 4:30.54q. 3, 1829 Balbontin, Daniel, Katy Mayde Creek, 4:31.89q.
4, 1816 Dermit, Justin, Katy Cinco Ranch, 4:33.08q. 5, 1225 Smith, David,
Houston Eisenhow, 4:34.03q. 6, 1834 Doll, Eric, Katy Mayde Creek, 4:34.36q.
Girls 300 Meter Hurdles High School
1, 2151 Lumas, Destiny, Saginaw, 43.30q. 2, 2149 Flemings, Donique’, Saginaw,
43.65q. 3, 399 Holland, Christina, Converse Judson, 44.37q. 4, 2254 Miller`,
Tatiana, Spring Westfield, 44.87q. 5, 1907 Starks, Ashley, Lancaster, 44.98q.
6, 1900 Hill, Danielle, Lancaster, 45.09q.
Boys 300 Meter Hurdles High School
1, 2266 Mason, Jamele, Spring Westfield, 37.69q. 2, 208 Ford, Kory, Bay City,
38.64q. 3, 628 Ogulanda, Isaac, Duncanville, 39.67q. 4, 805 Collins, Lavon,
Fort Bend Willow, 39.71q. 5, 2259 Brown, Brodrick, Spring Westfield, 39.71q.
6, 732 Jones, Trayvion, Fort Bend Highto, 39.76q.
Girls 4×200 Meter Relay High School
1, Dallas Skyline ‘A’ (Edwards, Dominique 11, Jackson, Candace 11, Perkins,
Alishia 10, Hines, Tiffany 10), 1:38.49q. 2, Houston Westbury ‘A’ (Washington,
Nicole 11, Austin, Kristian 10, Nwokey, Precious 12, Udoh, Christy 10),
1:38.51q. 3, Lancaster ‘A’ (Gatson, Tyeesha 12, Hill, Teegan 12, Starks,
Ashley 12, Evans, Tanell 12), 1:38.54q. 4, Alief Elsik ‘A’ (Kotun, Angelica
11, Idunoba, Ashley 11, Perkins, Alicia 09, Evans, Amber 12), 1:39.97q. 5,
Fort Bend Marshall ‘A’ (Thomas, Briyanni 10, Edwards, Mikyita 12, Dozier, May
09, Ehiemua, Shahira 09), 1:40.04q. 6, Galena Park North Shore ‘A’ (Harrell,
Brandi 11, Sims, Jazzmin 12, Sims, Raquel 09, Washington, April 11), 1:40.25q.
Boys 4×200 Meter Relay High School
1, Fort Bend Hightower ‘A’ (Lee, Clyde 12, Sweeney, Isaiah 12, Davis, Cleon
12, Simmons, Robert 12), 1:25.44q. 2, Spring Westfield ‘A’ (Watson, Adam 11,
Walls, Ricky 12, Guidry, Terel 11, White, Victor 12), 1:26.55q. 3, Arlington
Bowie ‘A’ (Akarolo, Scott 12, Evans, Travis 11, Linton, Dexter 11, Akarolo,
Scotti 12), 1:26.99q. 4, Garland ‘A’ (Caldwell, Jacques 12, Ben, Jared 12,
Williams, Alex 12, Blanton, Keith 11), 1:27.01q. 5, Houston Lamar ‘A’ (Buggs,
Dewayne 12, Johnson, Alvin 12, Guyton, Kalvin 11, Lair, Eric 12), 1:27.05q. 6,
Alief Hastings ‘A’ (Hayes, La Carl 11, Montano, Bernardo 11, Osei Kuffor, Ian
12, Tubman, Shaquille 11), 1:27.47q.
Girls 4×400 Meter Relay High School
1, Lancaster ‘A’ (Merguson, Jerneshia 10, Miller, Tiara 12, Hill, Danielle 11,
Hill, Teegan 12), 3:46.54q. 2, Houston Westside ‘A’ (Singleton, Tiffany 12,
Washington, Taylor 11, Love, Kayla 11, Dixon, Diamond 10), 3:50.33q. 3,
Houston Lamar ‘A’ (Lockhart, Kalvinika 09, Magee, Ayanna 10, Frederick, Alicia
11, Mayungbe, Blessing 10), 3:51.91q. 4, Dallas Skyline ‘A’ (Jackson, Candace
11, Hines, Tiffany 10, Perkins, Alishia 10, Lockhart, Charaschiea 12),
3:52.64q. 5, Spring Westfield ‘A’ (Miller`, Tatiana 12, Green, Brittany 12,
Henderson, Erial 10, Charles, Quinterra 11), 3:53.26q. 6, Fort Bend Marshall
‘A’ (Ehiemua, Shahira 09, Dozier, May 09, hearn, myranda 10, Thomas, Briyanni
10), 3:54.00q.
Boys 4×400 Meter Relay High School
1, Spring Westfield ‘A’ (Mason, Jamele 12, Brown, Brodrick 12, Nash, Jamal 12,
Allen, Milam 12), 3:16.85q. 2, Fort Bend Hightower ‘A’ (Simmons, Robert 12,
Benjamin, Chase 12, Lee, Clyde 12, Williams, Kris 12), 3:17.34q. 3, Alief
Hastings ‘A’ (Hayes, La Carl 11, Montano, Bernardo 11, Osei Kuffor, Ian 12,
Tubman, Shaquille 11), 3:17.39q. 4, Arlington Bowie ‘A’ (Akarolo, Scott 12,
Davis, Emmanuel 10, Robinson, Andre 12, Akarolo, Scotti 12), 3:18.52q. 5,
DeSoto ‘A’ (Muhammed, Isah 12, Stafford, Marcus 11, Sykes, D’Odrick 11, Rolls,
Christian 11), 3:19.94q. 6, Katy Cinco Ranch ‘A’ (Hutchins, Andrew 11,
Kocurek, Corey 11, Brudnick, Joshua 10, Gardner, Bryce 12), 3:20.76q.
Girls 1600 Sprint Medley High School Finals
1, Lancaster ‘A’ (Gatson, Tyeesha 12, Starks, Ashley 12, Butler, Sharla 09,
Key-Murphy, Amber 12), 4:09.80. 2, Houston Westside ‘A’ (Love, Kayla 11,
Washington, Taylor 11, Dixon, Diamond 10, Singleton, Tiffany 12), 4:12.41. 3,
Alief Elsik ‘A’ (Kotun, Angelica 11, Idunoba, Ashley 11, Evans, Amber 12,
Holloway, Jolan 11), 4:13.42. 4, Houston Lamar ‘A’ (Frederick, Alicia 11,
Magee, Ayanna 10, McCasker, Amelia 10, Guerin, Bria 09), 4:13.69. 5, Garland
Naaman Forest ‘A’ (Dozier, Alex 10, Fair, Octavia 11, Cartwright, Jamelia 09,
Pattee, Lorianne 12), 4:17.96. 6, Dallas Skyline ‘A’ (Lockhart, Charaschiea
12, Davis, Sydney 11, Edwards, Dominique 11, Brown, Breanna 11), 4:20.16.
Boys 1600 Sprint Medley High School
1, Katy Cinco Ranch ‘A’ (Gardner, Bryce 12, Hutchins, Andrew 11, Kocurek,
Corey 11, Weatherly, Ryan 10), 3:37.79. 2, Houston Westbury ‘A’ (Williams,
DeShont 12, Sims, Charles 11, Douglas, Tony 11, Pierott, Philip 12), 3:37.95.
3, Humble ‘A’ (Smith, Darly 09, Malone, Jarrett 12, Clarke, Stephen 11,
Williams, Cameron 12), 3:38.16. 4, Fort Bend Hightower ‘A’ (Francis, Alex 11,
Patterson, Lance 11, Kallen, Kokulo 11, Jordan, Julian 12), 3:39.34. 5,
Houston Madison ‘A’ (Okolie, Chime 12, Simpson, Ricky 12, Thompson, Jordan 11,
Lewis, Jeffery 11), 3:42.07. 6, Houston Westside ‘A’ (twymann, terrance 11,
Smith, Mike 12, redman, chris 11, Jones, Jeff 11), 3:42.09.
Girls Distance Medley High School
1, Houston Lamar ‘A’ (Fowler, Halsey 12, Gantt, Olivia 09, Guerin, Bria 09,
Jones, Anne 12), 12:41.22. 2, Dallas Skyline ‘A’ (Jolly, Brittany 11, Webb,
Jasmine 09, Stone, Jasmine 12, Tyson, Sha’Reva 10), 12:47.40. 3, Clute
Brazoswood ‘A’ (Williams, Mary 12, Williams, Alli 10, Raymond, Allison 12,
Smith, Lauren 11), 12:54.94. 4, Alief Elsik ‘A’ (Reed, Beheirra 10, McQueen,
Leslie 09, Holloway, Jolan 11, Eber, Audrey 12), 13:21.58. 5, Spring ‘A’
(Watts, C’Arra 09, Haynes, Darlice 11, Davis, LaPorscha 09, Sanders, Faith
11), 13:26.68. 6, Converse Judson ‘A’ (Laguna, Bridget 09, Gutierrez, Samantha
11, Keeter-Gray, Breana 11, Martinez, Jaclyn 10), 13:30.09.
Boys Distance Medley High School
1, Katy Cinco Ranch ‘A’ (Stredney, George 11, Hutchins, Andrew 11, Weatherly,
Ryan 10, Dermit, Justin 11), 10:45.64. 2, Houston Eisenhower ‘A’ (Thompson,
Marcus 12, Lewis, Vernon 11, Dixon, Dejuana 11, Williams, Gregory 10),
10:49.57. 3, Alief Hastings ‘A’ (Effiong, Idara 11, Bush, Bryant 12, Jamerson,
Chrisshun 10, Trejo, Rogelio 11), 11:09.62. 4, Fort Bend Willowridge ‘A’
(Jewett, Chris 12, Forest, Randy 09, Banks, Cordarole 12, Williams, Troy 12),
11:18.12. 5, Fort Bend Hightower ‘A’ (Leonard, John 11, Thomas, Brent 11,
Edwards, Bryce 11, Oyenini, James 12), 11:19.72. 6, Clute Brazoswood ‘A’
(Arias, Julian 12, Baumeister, Jakob 10, Mata, Lupe 11, Salinas, Jose 11),
11:26.16.
Girls High Jump High School
1, 609 Barrett, Brigetta, Duncanville, 5-10, (1.77m). 2, 1977 Flax, Jessica,
Pearland, 5-04, (1.62m). 3, 49 Miller, Jeanette, Alief Elsik, J5-04, (1.62m).
4, 408 Payton, Felicia, Converse Judson, J5-04, (1.62m). 5, 355 Bollin, Jamie,
Clute Brazoswood, 5-02, (1.57m). 6, 1961 Samuels, Kenya, Pasadena Memoria,
J5-02, (1.57m).
Girls Long Jump High School
1, 276 Brannon, A’Lexus, Beaumont Ozen, 19-07.25, w:-1.8 (5.97m). 2, 1903
McCuin, Ambra, Lancaster, 18-02, w:+0.0 (5.53m). 3, 140 Marcus, Sommer,
Arlington Bowie, 18-00, w:-0.9 (5.48m). 4, 570 Lockhart, Charaschiea, Dallas
Skyline, 17-10, w:-1.5 (5.43m). 5, 283 Robinson, Tiara, Beaumont Ozen,
17-08.50, w:-1.2 (5.39m). 6, 363 Lewis, Charde, Clute Brazoswood, 17-06.75,
w:-2.6 (5.35m).
Boys Long Jump High School
1, 825 White, Melvin, Freeport Brazosp, 22-11.50, w:-2.1 (6.99m). 2, 1845
Sanders, Emerson, Katy Mayde Creek, 22-10, w:-2.1 (6.95m). 3, 2834 Patterson,
Curtis, Bay City, 22-06, w:-1.7 (6.85m). 4, 866 White, DeAndrew, Galena Park
Nort, 22-02.50, w:-2.0 (6.76m). 5, 2272 Sampson, Jordan, Spring Westfield,
22-01.50, w:-0.6 (6.74m). 6, 1641 Smith, Mike, Houston Westside, 21-07.25,
w:-0.7 (6.58m).
Girls Discus Throw High School
1, 412 Rosser, Taylor, Converse Judson, 132-08, (40.43m). 2, 656 Soloman,
Ty’Shaveia, El Campo, 128-09, (39.24m). 3, 1594 Okafur, Ifeatu, Houston
Westbury, 127-01, (38.73m). 4, 50 Okolie, Okwe, Alief Elsik, 126-07, (38.58m).
5, 1205 Hamilton, Meredith, Houston Eisenhow, 124-07, (37.97m). 6, 367
Senchery, Akua, Clute Brazoswood, 124-06, (37.94m).
Boys Shot Put High School
1, 1286 Barbas, Michael, Houston Jersey V, 61-04.50, (18.70m). 2, 1882
Ptaszek, Stephen, Katy Seven Lakes, 54-07, (16.63m). 3, 2267 Mathis, Jonathan,
Spring Westfield, 54-06.50, (16.62m). 4, 2535 Darrett, Richard, Unattached,
53-11, (16.43m). 5, 2832 Smith, Michael, Bay City, 53-00.50, (16.16m). 6, 2495
Dorsey, Adren, Tyler John Tyler, 51-09, (15.77m).



LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here